fbpx

Aitäh kirjutamast, Teie sõnum on meie poole teel! Vastame Teile peatselt.

Lugege meie tegemistest Facebookis ja Instagramis:

Tellige tooteuudised ning pakkumised uudiskirjana siin:

Tagasi uudiste lehele

Lugemisnurk: Tänapäeva disainiikoon Tulip tool

Lilleõit meenutav Tulipi sari kuulub täna kindlalt disaini tippsaavutuste sekka. «Tooli disainis on tunda vihjeid modernismile ja see oli omal ajal valitud materjalide osas üsnagi eksperimentaalne. Kurvide ja kunstmaterjalide tõttu on tooli peetud futuristlikuks. Just sel põhjusel oli Tulip üheks osaliseks ka kultuslikus tulevikuseriaalis Star Trek,» selgitab ELKE Mööbli tegevjuht Siim Siigur kuulsa tooli tausta.

Tulip_interior_Knoll_(5)

Soomes sündinud ja Ameerika Ühendriikides tegutsenud arhitekti ja mööblidisaineri Eero Saarineni jaoks mängisid toolide ja laudade jalad suurt rolli ning soovist muuta toolide ja laudade alust maailma esteetilisemaks sündis 1957. aastal tänaseks ikoonistaatusesse jõudnud lilleõit meenutav Tulip tool.

Legendaarne Tulip pidi Saarineni idee kohaselt lahendama mitu probleemi. Esiteks – muuta laudade ja toolide alune maailm esteetilisemaks ja puhtamaks, ja teiseks – luua mööbliese ühe tervikliku struktuurina.

Saarineni arvates oli nelja jalaga toolide ja laudade alune lausa inetu ja rahutuks tegev, mis vajas kindlasti sekkumist. Segaduse ja virvarri lahendusena nägi Saarinen nelja jala asendamist ühega. Sellest sündiski tema nn. postamendi ehk keskjala kollektsioon Tulip, kuhu kuuluvad tugitool, käetugedeta tool, pukid ning laud.

Tulip_Product_story_Knoll

Saarinen tundis suurt huvi uudsete materjalide vastu. Tulipi toolist pidi saama Saarineni saavutuste tipp ja ellu viima tema suurt disainiideed – üks ese = üks materjal. Ta soovis luua tooli, mis on vormitud ühest ainsast materjalist ja täiesti ühes tükis.

Tooli materjaliks valis Saarinen sel ajahetkel moodsa ja uudse fiiberklaasi. Vaatamata suurtele pingustele, ei suutnud materjal endale seatud ülesannet täita ja prototüübid kippusid lagunema. Lõpuks otsustas Saarinen valmistada tooli siiski kahest osast – jala alumiiniumist ning katta see plastikviimistlusega, et see sobituks ülemise osaga, mis oli vormitud plastikviimistlusega kaetud fiiberklaasist. Selliselt jääb mulje, justkui oleks elegantne Tulip valmistatud ühes tükis.

Saarinen disainis Tulipi tooli USA disainmööbli ettevõttele Knoll, mis toodab seda ilma muutusteta tänaseni. Tulip kuulub aga paraku Saarineni viimaste mööblisarjade hulka, sest vaid mõni aasta pärast Tulipi loomist suri kuulus Soome disainer vaid 51-aastaselt vähki.

Loo kirjutas Siim Siigur, ELKE Mööbel, lugu ilmus Postimees Kodu portaalis 8.02.2016

 Tulip_Knoll_(5)