fbpx

Aitäh kirjutamast, Teie sõnum on meie poole teel! Vastame Teile peatselt.

Lugege meie tegemistest Facebookis ja Instagramis:

Tellige tooteuudised ning pakkumised uudiskirjana siin:

Tagasi uudiste lehele

Lugemisnurk: Tänapäeva disainiikoon Bestlite lamp

Kas teate tänapäeval kedagi, kes reisib isikliku laualambiga? Tõenäoliselt mitte. Kuid teada on, et just nii tegi Suurbritannia legendaarne peaminister Winston Churchill. Nimelt armastas Churchill oma kirjutuslaua valgustit nii väga, et ta võttis selle välisreisidele kaasa. Armastatud laualambiks oli Bestlite, mida on tänaseks toodetud juba enam kui 80 aastat järjest.

Bestlite’i autoriks on inglane Robert Dudley Best (1892-1984), keda mõjutas lambi loomisel väga tugevalt Saksamaal asuv Bauhausi kunstikool. Bauhausi ideeks oli lähtuda ehituse või eseme vormi loomisel ennekõike selle funktsioonist.

Best oli varajasest noorusest valgustimaailmaga hästi kursis, kuna tema perele kuulus 1840. aastal Inglismaal Birminghamis loodud valgustitetootja Best & Lloyd. Noore mehena ettevõttesse tööle asudes tundis Best, et tootmises olevad lambid on disainilt vanamoodsad. 1925. aastal külastas ta inspiratsiooni saamiseks Pariisi rahvusvahelist disainimessi, mis andis tõuke alustada disainiõpinguid Pariisis ja Düsseldorfis. Just sellesse perioodi jäävad tutvumine Bauhausiga ja Bestlite’i valgustite esimesed visandid. Masstootmisesse jõudsid lambid viis aastat hiljem, 1930. aastal.

Bestlite’i valgustid on disainilt klassikalised, minimalistlikud, kuid samas üldse mitte igavad. Tänu oma ajatule disainile sobivad lambid nii klassikalisema kui modernsema joonega interjööri. Valgustid hiilgavad suure funktsionaalsusega. Lambi varju asendit saab reguleerida ja seeläbi saab muuta valgust vajadusel mahedamaks või suunata seda just sinna, kuhu tarvis. Paljudel mudelitel on võimalik reguleerida varju kõrgust.

Funktsionaalsust väljendab ka lai valgustite valik. Bestlite’i sarja kuuluvad lisaks laualampidele ka põrandavalgustid, lae- ja seinalambid. Samuti on saadaval erinevad viimistlused – valikus on valge, must, messing, kroom, luuvalge, erinevad hallid toonid, mida saab omavahel kombineerida. On märkimisväärne, et enam kui 80 aastat peale esimese mudeli loomist püsib Bestlite endiselt oma juurte juures ja on truu algupärasele disainile.

Kombinatsioon traditsioonist ja uuenduslikkusest on tõstnud Bestlite’i disainiikoonide sekka. Valgustite olulisust Suurbritannia disainiajaloos märgib ka asjaolu, et Bestlite kuulub täna Victoria & Alberti muuseumi ja Londoni Disainimuuseumi püsikollektsioonidesse.

Täna toodab Bestlite’i lampe Taani tootja Gubi, kelle valikus leiab paljude legendaarsete disainerite (sh Greta M. Grossman, Gio Ponti, Kerstin H. Holmquist jt) tooteid. Eestis on Bestlite’i valgustite edasimüüjaks ELKE Mööbel. Bestlite’i hinnad algavad 209 eurost.

Loo kirjutas Siim Siigur, ELKE Mööbel

Lugu ilmus Postimees Kodu portaalis 21.10.2015

Bestlite BL1 laualamp

Bestlite BL2 laualampBestlite BL4 põrandalampBestlite BL3 põrandalamp (2)

Bestlite BL5 seinalamp Bestlite BL7 seinalamp  Bestlite BL3 põrandalamp