fbpx

Aitäh kirjutamast, Teie sõnum on meie poole teel! Vastame Teile peatselt.

Lugege meie tegemistest Facebookis ja Instagramis:

Tellige tooteuudised ning pakkumised uudiskirjana siin:

Tagasi uudiste lehele

Akustikatooted lahendavad kontoris müraprobleemi

Kontorite sisustamises on kõige suuremateks suunaandjateks olnud kaks asjaolu – ettevõtted rendivad, mitte ei oma enda kontoripinda ning suured kabinettidesse jaotatud kontorid on haruldased. Ruumiefektiivsuse tõttu langeb valik tihti avatud planeeringuga kontori kasuks. Kuid siin võib olla üks „aga“ – ebameeldiv müra. Häiriv heli ruumis segab keskendumast, halvematel juhtudel võib süvendada tööstressi ja migreeni, tekitada ka kuulmiskahjustusi.

Ebameeldivale helile saab leevendust akustiliste toodetega. Laiast valikust kõige sobivama lahenduse valimisel peab lähtuma ruumist ja sellest, milleks ruumi kasutatakse. Kõige paremaks tulemuseks on kombineerida erinevaid lahendusi. ELKE Mööbli kontori ja avaliku ruumi sisustussalongist leiab palju näiteid erinevates akustilistest lahendustest.

Millest alustada?

Kõige sobivama akustikatoote valimisel peab lähtuma ruumist ja sellest, milleks ruumi kasutatakse. Kui ruumis esineb palju otsest heli, peab akustiline lahendus olema kõrgema helineelavusega. Selline olukord võib olla näiteks kõnekeskuses, kus paljud inimesed räägivad korraga piiratud ruumis tavalise hääletugevusega ja teevad seda terve tööpäeva jooksul.

Akustiliste toodete paigutamisel tuleb lähtuda sellest, kuhu helid liiguvad ja kus on seda tarvis summutada. Kõige parem on kombineerida erinevaid lahendusi. Teineteise suhtes akustikatooteid paigaldada pigem 90-kraadise nurga alla ja mitte vastastikku, sest selliselt võib tekkida ebameeldiv kajaefekt.

Mida valida?

Akustiliste toodete valik on väga lai. Heli reguleerimiseks võib kasutada näiteks laua-, seina- ja ripp-paneele.

Töölaua külge kinnituvad helisummutavad Domo lauapaneelid Abstractalt

Seinale kinnituvad Moon akustilised paneelid Johansonilt

Üksikutest lehepaneelidest kokkupandav Airleaf ripp-paneel Abstractalt

Järjest enam kasutatakse akustilisi paneele ka töökoha eraldajana. Mõnel juhul on paneelid integreeritud lauaplaadiga.

Akustilistest paneelidest, töölaudadest ja aksessuaaridest koosnev moodulsüsteem Link Actiult

Palju leiab ka ratastel lahendusi, mis võimaldavad heli reguleerida nutikalt ja just seal, kus seda kõige enam tarvis on.

Abstracta Domo Storage sarja kuuluvad ratastel akustiliste paneelidega riiul ja minigarderoob toimivad korraga mürasummutajatena ja ruumieraldajatena

Uueks trendiks on integreerida akustilisi paneele kontorisse niigi vajalike mööbliesemetega, mis võimaldab ruumi veelgi nutikamalt kasutada. Näiteks saab mürataset reguleerida spetsiaalsete valgustitega, abitoolidega, järjest enam lisatakse ka kummutitele ja riiulitele akustilisi viltpaneele.

Mürasummutav moodulitest koosnev Hood rippvalgusti ateljé Lyktanilt

Muuto Stacked riiulimooduleid saab valida ka akustilise vildina kaetult

String Works riiul, mille tagakülg on varustatud akustilise paneeliga. Selliselt toimib see kui riiul, ruumieraldaja ja mürasummutaja

Lisaks müra summutamisele ja heli reguleerimisele teenivad akustilised paneelid tihtipeale ka ruumieraldaja eesmärki ning neid eelistatakse järjest rohkem füüsiliste vaheseinte ehitamisele. Suurim pluss on nende paindlikkus – vajadusel saab kerge vaevaga paneelide asukohta muuta ja luua “uus ruum”.

Abstracta Softline akustilise paneeli saab vaheseinaks asetada just sinna, kuhu vaja

Eraldi kasvav trend on akustilised kabiinid ehk ruum ruumis. Need on spetsiaalsed kas ühe või kahe inimese mahutamiseks mõeldud akustilised kabiinid, kuhu saab mürarohkes keskkonnas vaikusesse eralduda. See võimaldab kontoriruumi kokku hoides luua kiirelt võimalus keskendumiseks, töötegemiseks, telefonikõneks või koosolekuks ilma, et peaks selleks eraldi ruumi ehitama.

Framery akustilised kabiinid on heaks lahenduseks avatud kontorisse eraldi ruumi loomiseks 

 

Smartblock ratastel koosolekuruum on seest kaetud akustilise vildiga (foto: Andres Treial)

Akustilistele kabiinidele on alternatiiviks ka kõrgema seljatoega puhkenurgalahendused, mis tekitavad just vajalikul määral privaatsust, puhkenurgas kontorimürast eemalduda ja korraldada vabamaid koosolekuid.

Kõrgema seljatoega Vision diivan Capdellilt (foto: Andres Treial)

Helisummutav tugitool Badminton Actiult puhkenurka

Akustiliste paneelidena toimivad ka privaatsemateks telefonikõnedeks loodud Domo Wall booth Abstractalt

Meeldiv heli on oluline osa töötegemist toetavast keskkonnast ja mõjutab otseselt produktiivsust. Seetõttu ei tohiks mürafooni kontoris alahinnata. Iga aastaga laieneb akustiliste toodete valik nii eraldiseisvate kui ka integreeritud toodete näol, seega leiab igasugusele mürale leevendust.

Tasub kindlasti silmas pidada, et toote vildiga katmine ei tee sellest kohe akustilist toodet. Kindlasti aitab selline toode kaasa müra teatud reguleerimisele, kuid akustiliseks loetakse toodet, mida on testitud ja mille kohta on võimalik välja tuua numbrilisi helineelavust kirjeldavaid väärtuseid. Tuntumatel tootjatel on aastatepikkune kogemus ja iga toode on ka põhjalikult testitud. Parima lahenduse leidmiseks tasub kindlasti nõu küsida spetsialistilt. Abi saamiseks pöördu kindlasti ELKE Mööbli projektijuhtide poole.

Artikli autor: Siim Siigur, ELKE Mööbel