Mõnus puhkenurk kontoris: millest sisustamisel lähtuda?

Mõnus puhkenurk kontoris on midagi, mille vajadus on iseenesest mõistetav. Samas võib sobiva puhkenurga sisustamine olla üpris keerukas ülesanne. ELKE Mööbel on aastate jooksul aidanud sisustada paljude kontorite puhkeruume ja -nurki ja pani oma kogemuste põhjal kirja näpunäited, mida kontori puhkenurga sisustamisel või olemasoleva värskendamisel arvesse võtta.


Puhkenurga eesmärk ja kasutajad


Esimese asjana tasub läbi mõelda puhkenurga eesmärk. Kas see on peaks olema koht, kuhu kolleegid saavad koguneda, et koos kohvi juua, ajalehti sirvida ja omavahel lobiseda, või peaks olema puhkenurk selline, kus saaks ka tööd teha?

Samuti on oluline teada, kas puhkenurk on mõeldud vaid oma töötajatele või kasutatakse seda näiteks ootealana ka külaliste ja klientide poolt. Igal juhul peab puhkenurk olema sisustatud selliselt, et see arvestaks reaalset vajadust ja et seal tunneksid ennast mugavalt ja mõnusalt kõik puhkenurga kasutajad.


Kiire pausi puhkenurk


Töölaudade vahetusse lähedusse on hea luua väike puhkenurk (või mitu), mis on mõeldud kiireks pausiks, et korraks töölaua juurest eemale minna ja aeg maha võtta, kuid samas mitte väga kaugele minna. Sellist puhkenurka on mõistlik sisustada ühe-kahe tugitooli ja madala lauakesega, kus saab üksi või mitmekesi koos kohvi/teed juua, lobiseda ja ajalehti sirvida.

Noom tugitoolide ja Tabula Tar-10 kohvilauaga sisustatud kiireks pausiks mõeldud puhkenurk. Tootja: Actiu

Puhkenurka eraldavad töökohtadest akustilised ripp-paneelid, mis summutavad mõlemalt poolt tulevat heli. Fotol Grant Thornton Baltic kontor, sisearhitektuur Ace Of Space (foto: Märt Lillesiim)

Kui enamus tööajast möödub istudes, võib kiire pausi puhkenurka sisustada tugitoolide asemel hoopis kõrgema laua ja baaripukkidega. Selliselt saab valida, kas veeta puhkepaus istudes või seistes.

AAS 38 pukiga ja New Orderi lauaga lahendatud kiire pausi puhkenurk. Tootja: HAY

Kiire pausi puhkenurk võib ruumi mõttes väga vähe ruumi võtta, mistõttu saab selliseid nurgakesi luua kontoris mitmesse kohta ja vajadusel neid ka ümber tõsta.


Kombineeritud puhke- ja tööala


Kontorisse tasub luua ka päris eraldi puhkenurk, mis ühtaegu võimaldab töötajal ennast töömõtetest täiesti välja lülitada ja pakub samal ajal võimalust teha eraldatult üksi või tiimiga keskendumist vajavaid tööülesandeid.

Sellise kombineeritud puhke- ja tööala sisustamisel võiks eelistada privaatsust võimaldavat mööblit – näiteks kõrge seljatoega tugitoole ja diivaneid, kus saab segamatult ja ka teisi segamata ennast laadida ning mõtteid koondada.

Longo sari sisaldab erinevaid mooduleid, mida kombineerides saab luua just enda ruumi ja ettevõtte vajadustele sobiva puhkenurga. Tootja: Actiu

Privaatsust võimaldavad kõrge seljatoega Outline diivanid, mugavalt enda juurde tõmmatavad Relate abilauad ja lihtsasti ümberpaigutatavad Echo tumbad. Tootja: Muuto 

Bail iste- ja lauamoodulitega ja Parker tumbaga loodud puhkenurgas saab vajadusel ka eraldatult üksi või mitmekesi tööd teha. Tootja: Johanson Design


Puhkenurk kui kokkusaamiskoht


Heaks lahenduseks on kasutada nutikalt kontorite käiguteid ja luua sellistesse punktidesse transiitpuhkenurki. See on kokkusaamiskoht, kust kõik nagunii läbi käivad ja kuhu on kõigile mugav tulla. Sellised puhkenurgad sobivad ideaalselt näiteks kiireks kõneks ja spontaanseteks aruteludeks.

Erinevate Bend moodulitega saab luua puhkenurki ka käiguteedele. Tootja: Actiu

Õdus ja hubane puhkenurk Tele2 kontoris, kus on oma koha leidnud BOLIA Cloud diivan, Posea pink ja Botanique lillepotid, HAY AAL 92 tugitool ning Slit diivanilauad (foto: Märt Lillesiim)

Nutikalt ja ruumisäästlikult saab ka koridori mõnusa puhkenurga luua. Fotol Ramirent Shared Services ASi kontor, kus on kasutatud Johanson Designi B-Bitz mooduleid (foto: Andres Treial)Mida veel silmas pidada?

  • Kui eraldi nurka puhkeala loomiseks on keeruline tekitada, tasub kontor värske pilguga üle vaadata ja mõelda, kas ehk saaks puhkeala luua hoopis koridori või fuajeesse. Paljude mööblitootjate valikust leiab sobivaid lahendusi ka ebastandardsetesse ruumidesse.
  • Fuajees või koridoris olevas puhkenurgas võib mõnikord probleemiks osutuda kaja või eemalt kostuv müra. Selle summutamiseks tasub puhkenurka lisada helisummutavaid lahendusi – näiteks seinale kinnitatavaid või siinidel rippuvaid akustilisi paneele, mis mõjuvad ka dekoratiivselt.
  • Multifunktsionaalne mööbel on puhkenurgas omal kohal. Selliselt saab ala planeeringut vajadusel kiirelt ümber mängida ja tekitada rohkem istumiskohti või vastupidi – tekitada rohkem liikumisruumi. Heaks lahenduseks on ratastel lahendused, mida saab vajadusel kokku-lahku liigutada.
  • Puhkenurka pehmet mööblit valides peab kindlasti vaatama mööbli kanga näitajaid, et need vastaks ühiskondliku ruumi nõuetele. Kuna kontoris on istujaid koduga võrreldes palju rohkem, peab ka kangas olema vastupidavam. Kodus kasutamiseks mõeldud kangas võib kontoris kiirelt kuluda või topiliseks minna. Vastupidava, samas istumiseks meeldiva kanga valimisel tasub nõu küsida mööblimüüjalt.
  • Ära unusta puhkenurk hubaseks muuta! Hubasust ja mõnusat atmosfääri saab tekitada laua- ja põrandalampidega, mis lisavad kontori tehniliste valgustite kõrval puhkenurgale kodusust.
  • Kodust hubasust lisab puhkenurka rohelus, kus saab huvi korral ühiselt ka kontorilõunale lisamiseks mõeldud maitserohelist kasvatada.

Tagasi blogipostituste avalehele