4 asja, mida töötooli valimisel kindlasti arvestama peaks

Sobiva töötooli otsimine võib esialgu silme eest kirjuks võtta: toolide valik on tõepoolest suur ja lai ning seetõttu võtab väljavalimine pisut aega. Millised omadused ühel töötoolil kindlasti olema peaksid ning mida tuleks valiku tegemisel tähele panna?


1. Veendu, kas tool on ergonoomiline

Ergonoomilisusest ei saa sobivatest töövahenditest rääkides üle ega ümber. Sellest lähtuvalt tuleks tööks sobiva tooli valimise puhul eelkõige veenduda, et seal oleks hea ja mõnus istuda. Samas ei tohiks lasta liigsel mugavusel end lollitada – hea töötool ei tohiks olla liiga pehme.

Samuti mängib olulist rolli tooli erinevate osade reguleeritavus, eeskätt seljatoe kõrguse, kalde ja jäikuse muutmise võimalus. On tähtis, et käetugesid saaks vastavalt asendile reguleerida, kuna vastasel juhul ei pruugi need käsi ja õlgu piisaval määral toetada, viies seeläbi juba tõsisemate rühiprobleemideni.

Lisaks seljatoele ja käetugedele on iseenesestmõistetav, et reguleerida saaks mitte ainult tooli istme kõrgust, vaid ka sügavust. Istumine ei tohiks töötamisel olla staatiline, vaid asendit peaks saama vajadusel hõlpsasti muuta. Selle jaoks on paljudel toolidel sünkroon- ehk kiikemehhanism, mille abil liiguvad seljatugi ja iste vastavalt sellele, kuidas istuja tooli peal asetseb.

Tänu plastiku ja klaaskiu segust seljatoele tagab Efit töötool korraliku toestuse. Tootja: Actiu

Kõiki mugavusi TNK Flex 50 töötool sobib koos kõrgusesse reguleeritava Talent 500 töölauaga ühtmoodi hästi kontoritesse ja kodukontoritesse. Tootja: Actiu


2. Mõtle põrandale

Kindlasti tasuks pöörata tähelepanu sellele, kuhu sa tooli kontoris või kodus panna kavatsed. Sealjuures tasub näiteks arvesse võtta, milline on pind, mille peal tool asetsema hakkab, kuna sellest sõltub jällegi rataste valik.

Vaipkattega toa puhul tuleks kasutada kõvemaid rattaid, et tooli lihtsalt liigutada saaks. Kui aga tegemist on puit- või mõne muu vaipkatteta põrandaga, tasuks kindlasti otsustada pehmemate ratastega töötooli kasuks, kuna need vähendavad tooli liikumisest tekkivat ebavajalikku müra.

Ratastel Fiber tugitool, mis sobib väga hästi ka töötooliks. Fotol koos 70/70 lauaga. Tootja: Muuto


3. Kvaliteet on oluline

Tool võib pealtnäha imeilus välja näha ning tunduda igati mugav, ent lisaks sellele tuleks veenduda, kas ta on vastupidav. Kuna töötooli kasutatakse üldjuhul ikkagi vähemalt 8 tundi päevas, peab selle kvaliteet olema kõrge, et seda saaks kasutada pikki aastaid.

Selleks tuleks pöörata tähelepanu seljatoe, istme ja käetugede polsterduse materjalidele. Kehva töötooli puhul võivad materjalid kergesti rebeneda, samuti on olemas oht, et pika istumise tulemusel hakkavad tooli seest aurustuma mürgised ühendid, mille sissehingamist sooviks igaüks kindlasti vältida. Seega võiks kindlasti visata pilgu peale töötooli sertifikaatidele.

Näiteks kuulub Elke Mööbli valikusse kõrgekvaliteediline kõigile kasutajatele sobiv töötool, mille vastupidavust kinnitavad tootelehel välja toodud sertifikaadid.

Stay töötool Malwarebytes Estonia kontoris / Actiu (foto: Märt Lillesiim)

Väga painduv JOYCEis3 töötool. Tootja: Interstuhl


4. Milline on ülejäänud ruum

Kui töötooli valik hakkab selgeks saama, tasuks läbi mõelda, millises ruumis ta hiljem olema hakkab. Ehkki tooli välimus ei pruugi kasutajale esialgu esmatähtsana tunduda, on kodukontoris töötamine kindlasti nii mõnelegi töötajale näidanud, kuidas klassikaline kontoritool tema ülejäänud koduga ei sobitu.

Moodsasse koju sobib sellisel juhul kindlasti näiteks selline modernsem töötool, mille saab tänu paljudele värvi- ja materjalivariatsioonide olemasolule just oma kodule sobivaks kujundada.

Õnneks on töötoolide näol valikut väga palju ning seega saab sobiva tooli valida ka ülejäänud ruumi sisekujundust arvestades.

Mõõdult ja disainilt kodukontorisse hästi sobiv AAC 153 Soft Duo ratastel töötool koos CPH 90 kirjutuslaua ja Matin laualambiga. Tootja: HAY

Tagasihoidliku disainiga ratastel Noom 30 tool koos Longo kirjutuslauaga. Tootja: Actiu


Kui vajad abi töötooli valimisel, võta meiega ühendust info@elkemoobel.ee ja tutvu toolidega meie salongis ja e-poes. Vaata SIIT, millised on meie arvates hetkel viis parimat töötooli.