Kuidas töötooli valida?

Kui pärast tööpäeva lõppu tunned järjest sagedamini, et selg on väsinud, võib põhjuseks olla ebasobiv töötool. Kontoritooli valikut ei tohiks alahinnata, sest veedame selles tervelt kolmandiku oma päevast, mõnikord isegi rohkem. Kuid mida võiks ühelt korralikult kontoritoolilt nõuda ja mida sobiva tooli valimisel silmas pidada?


Ergonoomiline seljatugi

Töötooli tähtsaim osa on seljatugi.  Seetõttu on oluline, et tooli seljatugi oleks ergonoomiliselt vormitud, istudes mugav ja mitte liialt pehme. Kindlasti peavad tooli seljatoe kõrgus, kalle ning selle jäikus olema reguleeritavad, et tooli saaks istuja pikkuse ja kaalu järgi sobivaks sättida.

Tähelepanu peab pöörama ka kattematerjalile – see peaks olema hingav, kergesti puhastatav ning ka vastupidav.


Õige asendiga iste

Istme kõrguse reguleerimine on töötoolide puhul juba iseenesest mõistetav. Lisaks sellele peaks korralikul töötoolil olema võimalus ka sättida istme sügavust.

Väga oluline on, et istudes oleks tagatud pidev kontakt seljatoega ning toolil istumine ei oleks jäik ja staatiline, vaid dünaamiline. Selleks on korralikud kontoritoolid varustatud sünkroon- ehk kiikemehhanismiga, mis tagab seljatoe ja istme sünkroonse liikumise just vastavalt sellele, kuidas istuja toolis liigub. Selliselt säilib õige selja ja istme toestamine.


Mitmeti reguleeritavad käetoed

Korralikul kontoritoolil võiksid kindlasti olla käetoed, mida saaks kasutaja järgi reguleerida. Tugede esmane ülesanne on toestada käsi, et vältida üleliigseid pingeid õla- ja kaelapiirkonnas. Seetõttu peaksid nad olema vähemalt üles ja alla reguleeritavad, paremal juhul võiks neid saada reguleerida ka laiusesse, sügavusse ja isegi pöörata.

Toed võiksid olla pehmest materjalist või osaliselt polsterdatud, kuna ainult metallist käetoed on külmad ja pikalt istudes ebamugavad, eriti kui silmas pidada 8-tunniseid tööpäevi.


Rattad vastavalt põrandakattele

Rataste puhul tuleks ennekõike teadvustada, millisel põrandapinnal hakkab tool olema. Vaipkattega põranda puhul on soovitatav kasutada kõvemaid ning vaibata pinnal pehmemaid rattaid, mis vähendavad tekkivat müra.


Mis on veel oluline?

Töötooli puhul tasub tähelepanu pöörata sellele, kuidas ja millistest materjalidest on toodetud seljatoe, istme ja käetugede polsterduse juures kasutatavad vahtmaterjalid. Võib juhtuda, et kasutatud on sellist vahtmaterjali, millest aurustuvad pikal istumisel, kõrgemal õhutemperatuuril ja kasutaja higistamisel mürgised ühendid. Selle tagajärjel hingab töötooli kasutaja neid aure sisse. Töötoolile antav sertifikaat, mis näitab, et kasutatavatele materjalidele on tehtud testid saasteainete osas, tagab selle, et mürgiseid ühendeid ei eraldu.

Töötoolide puhul tasub meeles pidada, et parimad töötoolid on intuitiivsed, neid on lihtne kasutada ja nad vajavad võimalikult vähe reguleerimist. Õige tool tagab õige istumisasendi, kus jalad toetuvad kindlalt põrandale (või jalatoele) ning istuja reied on istmel põrandaga paralleelselt.


Kui vajad abi töötooli valimisel, võta meiega ühendust info@elkemoobel.ee või tule tutvu toolidega ELKE Mööbli projektimüügisalongis. Töötoolide valiku leiad ka koheseks ostuks või tellimisega meie e-poest.