Valgustid: kuidas valida koju see õige?

Elame laiuskraadil, kus peame arvestama sellega, et päevavalgust on meil mingi osa aastast võrdlemisi vähe. Seetõttu on väga oluline sisustada oma kodu õigete lampidega, mis annavad igapäevasteks toimetusteks õiges koguses valgust, loovad hubast meeleolu ja on ka silmale ilusad vaadata.


ELUTUBA/KÖÖK


Elutuppa valgustite valimine sõltub väga palju ruumi suurusest ja sellest, kas elutuba on eraldi või köögiga koos. Kui elutuba on avatud köögi osa ning ruum ise on pigem väiksem, ei tasu tuba suurte rippvalgustitega liigselt koormata. Heaks lahenduseks on elutoa poolel kasutada põranda- või seinalampe koos hubasust lisavate meeleoluvalgustitega ning paigutada suurem rippvalgusti köögilaua või -saare kohale. Väiksema ruumi puhul annab köögi rippvalgusti ka elutuppa piisavalt üldvalgust. Selliselt saab ruumi ka erinevateks tsoonideks jagada, sest valgustatud on just see ala, mis on parasjagu kasutuses.

Mitmes suuruses ja laias värvivalikus Ambit laelamp koos Split laua ja Fiber toolidega. Tootja: Muuto

Voolavates vormides Hebe põrandalamp, Tuck vaas ja Rico tugitool. Tootja: ferm LIVING

 

 

Kellukesekujuline Ronde ripplamp. Tootja: Gubi


Elutoas ei tasu peljata ka kohtvalgustuse kasutamist. 

Elutuppa sobib näiteks Designline siinil kohtvalgusti. Tootja: Antidark

SpotOn3 kohtvalgusteid ehk spotte saab suunata sinna, kuhu tarvis. Tootja: Antidark


Kui elutuba on eraldiseisev ruum või on see avatud köögiga pigem suurem, tasub ruumi üldvalgustuse tagamiseks elutoas laelampi kasutada. Kõrge ruumi puhul saab aktsenti tuua efektse rippvalgustiga. Madala laega ruumis on omal kohal vastu lage kinnitatud plafoonvalgusti.

Suuremõõduline Dancing ripplamp. Tootja: Menu

Efektne Nelson Saucer rippvalgusti. Tootja: HAY

Ajatu disainiga PH 5 ja PH 5 Mini ripplambid. Tootja: Louis Poulsen

Moon plafoonvalgustid. Tootja: Antidark

 

 

 

Mitmes suuruses ja värvis vildist Under The Bell ripplamp. Tootja: Muuto


Kuna elutuba on kodus mitme funktsiooniga ruum, on hea jälgida, et toa võimalikult paljud tasandid saaksid valgustatud ja valgustus oleks mitmekihiline. Sel põhjusel on hea, kui elutoas on esindatud lisaks laevalgustusele ka hubast valgust andvad põranda- või seinalambid. Juba näiteks kaks seinavalgustit annavad piisava valgustuse ka suurema ruumi hubaseks valgustamiseks. Samuti on heaks lahenduseks lisada meeleoluvalgusteid ruumi erinevatesse nurkadesse, aknalaudadele ja  riiulitesse, et hubast valgust ruumi peal hajutada.

Spetsiaalse kinnitusega seinale toetuvad Post seinalambid. Tootja: Muuto

Uuenduslikud Post seinalambid elutoas koos In Situ mooduldiivani, Pebble vaiba ja Workshop lauakesega. Tootja: Muuto

Pika varrega minimalistlik Fifty-Fifty põrandalamp ja Mags diivan. Tootja: HAY

Hubast valgust loov JWDA meeleoluvalgusti. Tootja: Menu

 


Väga heaks täienduseks on elutoas juhtmevabad väiksed meeleoluvalgustid, mida saab toas muretult liigutada ning mis annavad valgust ja loovad hubasust.

Panthella juhtmevabad valgustid. Tootja: Louis Poulsen

Mugava sangaga Carrie Portable juhtmevaba valgusti. Tootja: Menu 

PC Portable juhtmevaba valgusti. Tootja: HAY

 


MAGAMISTUBA


Magamistuba on ruum, kus peaksid end tundma turvaliselt. Seetõttu võiks sealne valgus olla kõige mahedam ja hubasem. Lisaks üldvalgusele võiks magamistoas olla ka lauavalgustid öökapil, seinavalgustid voodi kohal või klambervalgustid peatsi küljes, et õhtul raamatut lugedes oleks valgustatud just õige koht.

Flex seinalampi saab liigutada igas suunas. Tootja: Antidark

Noc seinalamp. Tootja: HAY

Õrna kujuga Arum laualamp sobib väga hästi voodi kõrvale öökapile. Tootja: ferm LIVING

Arum sarjast leiab ka magamistuppa väga hästi sobiva seinalambi. Tootja: ferm LIVING

Caravaggio Read laualambid on samuti heaks valikuks öökapile. Tootja: Fritz Hansen

Lean seinalamp magamistoas koos Airy lauakesega. Tootja: Muuto

Valgus nii elu- kui ka magamistoas peaks olema pigem soe. Tänapäeval sobib hästi ka LED-pirn, mida ei pea nii tihedalt vahetama, kuid mida on saadaval erineva valgustugevuse ning temperatuuriga.


KODUKONTOR


Kodukontoris on tähtis jälgida, et töölaud oleks piisavalt valgustatud. Keskkond ei tohiks olla liiga pime, sest arvutiekraani heledus ja ümbritsev hämarus tekitavad omavahel kontrasti, mis koormab silmi. Samas ei tohiks töölaud olla ka ülevalgustatud, sest liigne eredus väsitab samuti silmi. Väsinud silmadest on peavalud kerged tekkima.

Kui valgust vajav tööpind on suur, on otstarbekas valida kõrgem lauavalgusti, mis suudab valgustada suuremat pinda. Heaks valikuks on liigendjalaga lamp, mida saab vastavalt vajadusele kas kõrgemale tõsta või madalamale lasta.

Liigendvarrega PC laualamp on töölauale justkui loodud. Tootja: HAY


Kui laua taga tehakse erinevaid tööülesandeid, mis vajavad ka erinevat valgust, tasub valida paindlik lauavalgusti – seda nii füüsiliselt kui ka valguse intensiivsuse poolest. Näiteks kui laua taga peab lisaks arvutitööle saama vahepeal ka lugeda ja kirjutada, on heaks valikuks selline lamp, mille valgust saab suunata just sinna, kuhu parasjagu vaja. Selleks peab saama lambi sirmi nurka muuta, erinevates suundades pöörata, tõsta või langetada. Heaks lisafunktsiooniks on ka dimmer, millega saab valgust mahedamaks või tugevamaks muuta.

Liigutatava varjuga ja dimmeriga Leaf laualamp ja Restore Tray säilitukorv. Tootja: Muuto

 

 


Kui kodukontor asub ruumis, kus üldine valgustus on hea, peaks laualambi valgus toimima aktsendina, mis tugevdab valgust laual kindlas kohas. Selleks sobib ka madalama jalaga laualamp. Oluline on jälgida, et valgus ei paistaks otse laua taga istujale silma. Siin on abiks see, kui lambi varju saab vajadusel ära pöörata.

Kauni disainiga Copenhagen SC15 laualamp. Tootja: &tradition

Volditud kupliga Matin laualamp on valikus mitmes värvitoonis. Tootja: HAY

Elegantne Cloche laualamp. Tootja: HAY


Kui ruumi on töölaual pigem vähem, tasub valida selline laualamp, mis täidab ka mõnd täiendavat ülesannet – näiteks laualamp, mille varrel asub pliiatsitops või mis on varustatud pistiku- või laadimispesaga vms.

Pliiatsitopsiga Buddy laualamp. Tootja: Northern


Kuna sügisesel ja talvisel ajal on valgust pigem vähe, võiks kodudes valgust olla pigem rohkem ja erinevatel tasanditel. Valgustite mitmekihilisus võimaldab valguse intensiivsust mõnusaks äraolemiseks paremini reguleerida, sest saab täpselt valida, kui palju valgust soovitakse ja mis kihi lambid tööle panna.

Kodune valgus ei tohiks olla silmipimestav, vaid pigem silmale pehme, valgusallikad pigem peidus, mitte silma häirivalt eredalt nähtaval. Väga oluline koht on loomulikul valgusel ja selle maksimaalsel ärakasutamisel – seetõttu on tähtis jälgida, et aknalauad ei oleks täis ebavajalikke asju ja paksud kardinad ei varjaks päevavalgust.

Kui vajad abi õige valgusti leidmisel, ammuta inspiratsiooni ja leia oma uus lemmik ELKE Mööbli laiast valikust.


Tagasi blogipostituste avalehele